Shaw Afb Airport (SSC)
Shaw Afb Airport (SSC)
SSC
Shaw Afb Airport (SSC)
Sumter, SC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SSC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-28-14.0500W/33-58-21.7800N -80.470569/33.972717 (Estimated) |
| Elevation | 241 ft / 73.46 m (Surveyed) |
| From nearest city | 6 nautical miles NW of Sumter, SC |
| Location | Sumter County, SC |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SSC (NOTAM-d service available) |
Runway 04L/22R
| Dimensions | 10014 x 150 ft (3052 x 46 m) |
| Surface | CONC |
| 04L | 22R | |
|---|---|---|
| Alignment | 35° | 127° |
| Physical elevation | 237.00 ft | 239.00 ft |
| Coordinates | 33.961706N / 80.481511W | 33.984322N / 80.462700W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | LOC/GS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| Approach light | ALSF1 | ALSF1 |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
Runway 04R/22L
| Dimensions | 8001 x 150 ft (2439 x 46 m) |
| Surface | CONC |
| 04R | 22L | |
|---|---|---|
| Alignment | 35° | 127° |
| Physical elevation | 236.00 ft | 234.00 ft |
| Coordinates | 33.963311N / 80.476161W | 33.981383N / 80.461133W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | SALSF | ALSF1 |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |