Stinson Municipal Airport (SSF)
Stinson Municipal Airport (SSF)
SSF
Stinson Municipal Airport (SSF)
San Antonio, TX
Latest photos of Stinson Municipal Airport (SSF)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SSF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
098-28-15.7630W/29-20-13.1360N -98.471045/29.336982 (Estimated) |
| Elevation | 577 ft / 175.87 m (Surveyed) |
| Land | 360 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles S of San Antonio, TX |
| Location | Bexar County, TX |
| Magnetic Variation | 08E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Antonio |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | SJT - San Angelo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SSF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 09/27
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 103° | 127° |
| Physical elevation | 577.00 ft | 577.00 ft |
| Coordinates | 29.338548N / 98.480939W | 29.335564N / 98.465619W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 4128 x 100 ft (1258 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 571.00 ft | 552.00 ft |
| Coordinates | 29.341563N / 98.472021W | 29.332223N / 98.464658W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |