Malcolm Mc Kinnon Airport (SSI)
Malcolm Mc Kinnon Airport (SSI)
SSI
Malcolm Mc Kinnon Airport (SSI)
Brunswick, GA
Latest photos of Malcolm Mc Kinnon Airport (SSI)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SSI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-23-27.8000W/31-09-07.1000N -81.391056/31.151972 (Estimated) |
| Elevation | 19 ft / 5.79 m (Surveyed) |
| Land | 320 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles E of Brunswick, GA |
| Location | Glynn County, GA |
| Magnetic Variation | 05W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SSI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 5584 x 100 ft (1702 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 36° | 127° |
| Physical elevation | 10.00 ft | 16.00 ft |
| Coordinates | 31.145708N / 81.398948W | 31.158110N / 81.388427W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
Runway 16/34
| Dimensions | 3313 x 75 ft (1010 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 18.00 ft | 12.00 ft |
| Coordinates | 31.156162N / 81.388942W | 31.147965N / 81.384322W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |