St Cloud Regional Airport (STC)
St Cloud Regional Airport (STC)
STC
St Cloud Regional Airport (STC)
St Cloud, MN
Latest photos of St Cloud Regional Airport (STC)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | STC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-03-35.6000W/45-32-47.6000N -94.059889/45.546556 (Estimated) |
| Elevation | 1031 ft / 314.25 m (Estimated) |
| Land | 1414 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles E of St Cloud, MN |
| Location | Sherburne County, MN |
| Magnetic Variation | 03E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | STC (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 11/1975 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 3000 x 75 ft (914 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 59° | 127° |
| Physical elevation | 1021.00 ft | 1022.00 ft |
| Coordinates | 45.543337N / 94.064985W | 45.547540N / 94.054922W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 13/31
| Dimensions | 7000 x 150 ft (2134 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1030.00 ft | 1017.00 ft |
| Coordinates | 45.553938N / 94.069337W | 45.540129N / 94.050357W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| REIL | No |