Stevens Point Municipal Airport (STE)
Stevens Point Municipal Airport (STE)
STE
Stevens Point Municipal Airport (STE)
Stevens Point, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | STE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-31-49.0240W/44-32-42.4880N -89.530284/44.545136 (Estimated) |
| Elevation | 1110 ft / 338.33 m (Surveyed) |
| Land | 725 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Stevens Point, WI |
| Location | Portage County, WI |
| Magnetic Variation | 01W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | STE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 6028 x 120 ft (1837 x 37 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 30° | 127° |
| Physical elevation | 1103.00 ft | 1110.00 ft |
| Coordinates | 44.538431N / 89.536603W | 44.552800N / 89.525169W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALS | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 12/30
| Dimensions | 3635 x 75 ft (1108 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 120° | 127° |
| Physical elevation | 1105.00 ft | 1103.00 ft |
| Coordinates | 44.546778N / 89.535325W | 44.541844N / 89.523211W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |