Rosecrans Memorial Airport (STJ)
Rosecrans Memorial Airport (STJ)
STJ
Rosecrans Memorial Airport (STJ)
St Joseph, MO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | STJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-54-34.9400W/39-46-19.0000N -94.909706/39.771944 (Estimated) |
| Elevation | 827 ft / 252.07 m (Surveyed) |
| Land | 1707 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of St Joseph, MO |
| Location | Buchanan County, MO |
| Magnetic Variation | 04E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | COU - Columbia |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | STJ (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 09/1994 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 13/31
| Dimensions | 4797 x 75 ft (1462 x 23 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 811.00 ft | 812.00 ft |
| Coordinates | 39.774019N / 94.920350W | 39.764590N / 94.908437W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
Runway 17/35
| Dimensions | 8061 x 150 ft (2457 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 826.00 ft | 812.00 ft |
| Coordinates | 39.784574N / 94.906911W | 39.762446N / 94.906912W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| REIL | Yes | Yes |