Sterling Municipal Airport (STK)
Sterling Municipal Airport (STK)
STK
Sterling Municipal Airport (STK)
Sterling, CO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | STK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
103-15-51.4278W/40-36-53.8727N -103.264285/40.614965 (Estimated) |
| Elevation | 4037 ft / 1230.48 m (Surveyed) |
| Land | 340 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Sterling, CO |
| Location | Logan County, CO |
| Magnetic Variation | 08E (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cheyenne |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | DEN - Denver |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DEN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 2810 x 150 ft (856 x 46 m) |
| Surface | TURF-GRVL-F |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RY 03/21 ENDS MARKED WITH RED/GREEN REFLECTORS. |
Runway 15/33
| Dimensions | 5201 x 75 ft (1585 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4038.00 ft | 4026.00 ft |
| Coordinates | 40.621780N / 103.267063W | 40.608149N / 103.261508W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |