St Paul Downtown Holman Fld Airport (STP)
St Paul Downtown Holman Fld Airport (STP)
STP
St Paul Downtown Holman Fld Airport (STP)
St Paul, MN
Latest photos of St Paul Downtown Holman Fld Airport (STP)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | STP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
093-03-37.2328W/44-56-04.6410N -93.060342/44.934623 (Estimated) |
| Elevation | 705 ft / 214.88 m (Estimated) |
| Land | 540 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles S of St Paul, MN |
| Location | Ramsey County, MN |
| Magnetic Variation | 03E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1200 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | STP (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 09/27
| Dimensions | 3642 x 100 ft (1110 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 701.00 ft | 701.00 ft |
| Coordinates | 44.934865N / 93.068122W | 44.934748N / 93.054060W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right |
Runway 13/31
| Dimensions | 4004 x 150 ft (1220 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 705.00 ft | 701.00 ft |
| Coordinates | 44.939186N / 93.065067W | 44.932464N / 93.052840W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 6491 x 150 ft (1978 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 704.00 ft | 705.00 ft |
| Coordinates | 44.941144N / 93.067806W | 44.926380N / 93.053806W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, rollout | touchdown, rollout |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
- BIRD ROOSTING & FEEDING AREAS ALONG RIVER BANKS.
- FOR NOISE ABATEMENT PROCEDURES CALL 612-725-6327. AIRCRAFT PLEASE FOLLOW VOLUNTARY NOISE ABATEMENT PROCEDURES AS PUBLISHED.
- TWY A CLSD BTN A2 AND APCH END OF RWY 32 EXC FOR WINGSPAN LESS THAN 101FT
- TWY B CLSD BTN MN JET RAMP AND TWY A (SOUTHERN CORNER) EXC FOR WINGSPAN LESS THAN 72FT DUE TO FLOOD WALL OBSTACLE.
- RY 14 IS CALM WIND RY WHEN ATCT CLSD.
- EXPECT HELICOPTER OPERATIONS ON TWY 'A' IN THE VICINITY OF THE CONTROL TWR, NORTH TO THE APPROACH END OF RY 14.
- WHEN USING RYS 27 OR 31 HAZARDOUS RIVER TFC MAY EXIST.
- DEER AND BIRDS ON & INVOF ARPT.
- SE ARR & DEP AVOID TFC PATTERN OPERATIONS AT SOUTH ST. PAUL ARPT 164 DEG 5 NM AT & BLO 1720 MSL.
- ARPT CLSD TO ACFT OVER 100,000 LBS.
- COMPLEX AIRPORT GEOMETRY. VERIFY CORRECT COMPASS HEADING PRIOR TO DEPARTURE.
- SPB ESTABLISHED PRIOR TO 1959.