Cyril E King Airport (STT)
Cyril E King Airport (STT)
STT
Cyril E King Airport (STT)
Charlotte Amalie, VI
Latest photos of Cyril E King Airport (STT)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | STT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
064-58-24.0000W/18-20-14.3000N -64.973333/18.337306 (Estimated) |
| Elevation | 23 ft / 7.01 m (Surveyed) |
| Land | 280 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles W of Charlotte Amalie, VI |
| Location | -virgin Islands- County, VI |
| Magnetic Variation | 13W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Puerto Rico-virgin Islands |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZSU - San Juan |
| Tie-in FSS | SJU - San Juan |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TIST (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 10/28
| Dimensions | 7000 x 150 ft (2134 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 87° | 127° |
| Physical elevation | 24.00 ft | 12.00 ft |
| Coordinates | 18.336868N / 64.983427W | 18.337726N / 64.963261W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes |