Door County Cherryland Airport (SUE)
Door County Cherryland Airport (SUE)
SUE
Door County Cherryland Airport (SUE)
Sturgeon Bay, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SUE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-25-17.5000W/44-50-37.2000N -87.421528/44.843667 (Estimated) |
| Elevation | 724 ft / 220.68 m (Surveyed) |
| Land | 436 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles W of Sturgeon Bay, WI |
| Location | Door County, WI |
| Magnetic Variation | 03W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SUE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 4599 x 75 ft (1402 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 13° | 127° |
| Physical elevation | 722.00 ft | 704.00 ft |
| Coordinates | 44.836925N / 87.424749W | 44.849221N / 87.420790W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | SDF | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | RLLS | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 10/28
| Dimensions | 3199 x 75 ft (975 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 93° | 127° |
| Physical elevation | 719.00 ft | 716.00 ft |
| Coordinates | 44.844742N / 87.425931W | 44.844274N / 87.413617W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |