Spirit Of St Louis Airport (SUS)
Spirit Of St Louis Airport (SUS)
SUS
Spirit Of St Louis Airport (SUS)
St Louis, MO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SUS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
090-39-07.4000W/38-39-43.6000N -90.652056/38.662111 (Estimated) |
| Elevation | 463 ft / 141.12 m (Surveyed) |
| Land | 1300 acres |
| From nearest city | 17 nautical miles W of St Louis, MO |
| Location | St Louis County, MO |
| Magnetic Variation | 02E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SUS (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 10/1991 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08L/26R
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Rubberized Friction Seal Coat |
| 08L | 26R | |
|---|---|---|
| Alignment | 78° | 127° |
| Physical elevation | 463.00 ft | 463.00 ft |
| Coordinates | 38.664139N / 90.668285W | 38.666975N / 90.651151W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
Runway 08R/26L
| Dimensions | 7485 x 150 ft (2281 x 46 m) |
| Surface | CONC-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 08R | 26L | |
|---|---|---|
| Alignment | 78° | 127° |
| Physical elevation | 461.00 ft | 462.00 ft |
| Coordinates | 38.657696N / 90.659747W | 38.661942N / 90.634100W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-box on right | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| REIL | No | |
| CL lights | Yes | Yes |