Cape Fear Regional Jetport/howie Franklin Fld Airport (SUT)
Cape Fear Regional Jetport/howie Franklin Fld Airport (SUT)
SUT
Cape Fear Regional Jetport/howie Franklin Fld Airport (SUT)
Oak Island, NC
Latest photos of Cape Fear Regional Jetport/howie Franklin Fld Airport (SUT)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SUT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-04-24.1000W/33-55-50.9000N -78.073361/33.930806 (Estimated) |
| Elevation | 26 ft / 7.92 m (Surveyed) |
| Land | 185 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NE of Oak Island, NC |
| Location | Brunswick County, NC |
| Magnetic Variation | 08W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 975 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SUT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5505 x 100 ft (1678 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 41° | 127° |
| Physical elevation | 19.00 ft | 26.00 ft |
| Coordinates | 33.925113N / 78.079321W | 33.936523N / 78.067409W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |