Richard I Bong Airport (SUW)
Richard I Bong Airport (SUW)
SUW
Richard I Bong Airport (SUW)
Superior, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SUW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
092-05-40.7111W/46-41-22.8627N -92.094642/46.689684 (Estimated) |
| Elevation | 674 ft / 205.44 m (Surveyed) |
| Land | 571 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Superior, WI |
| Location | Douglas County, WI |
| Magnetic Variation | 01W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SUW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 5100 x 75 ft (1554 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 37° | 127° |
| Physical elevation | 670.00 ft | 660.00 ft |
| Coordinates | 46.689156N / 92.100298W | 46.700344N / 92.088109W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 4001 x 75 ft (1220 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 672.00 ft | 673.00 ft |
| Coordinates | 46.687435N / 92.100308W | 46.679015N / 92.090093W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |