Sioux Gateway/col. Bud Day Field Airport (SUX)
Sioux Gateway/col. Bud Day Field Airport (SUX)
SUX
Sioux Gateway/col. Bud Day Field Airport (SUX)
Sioux City, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SUX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
096-23-03.7000W/42-24-09.4000N -96.384361/42.402611 (Estimated) |
| Elevation | 1098 ft / 334.67 m (Surveyed) |
| Land | 2460 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles S of Sioux City, IA |
| Location | Woodbury County, IA |
| Magnetic Variation | 06E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SUX (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 13/31
| Dimensions | 9002 x 150 ft (2744 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1093.00 ft | 1093.00 ft |
| Coordinates | 42.409187N / 96.397703W | 42.391514N / 96.374422W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown, rollout | touchdown, rollout |
| Approach light | MALS | MALSR |
Runway 17/35
| Dimensions | 6600 x 150 ft (2012 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 1098.00 ft | 1095.00 ft |
| Coordinates | 42.414728N / 96.381915W | 42.396621N / 96.382204W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-box on right | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |