Susanville Municipal Airport (SVE)
Susanville Municipal Airport (SVE)
SVE
Susanville Municipal Airport (SVE)
Susanville, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SVE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
120-34-21.7000W/40-22-32.5000N -120.572694/40.375694 (Estimated) |
| Elevation | 4149 ft / 1264.62 m (Surveyed) |
| Land | 130 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SE of Susanville, CA |
| Location | Lassen County, CA |
| Magnetic Variation | 17E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Klamath Falls |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | RNO - Reno |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SVE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 2180 x 60 ft (664 x 18 m) |
| Surface | DIRT-F |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 4149.00 ft | 4130.00 ft |
| Coordinates | 40.374538N / 120.578211W | 40.374590N / 120.570390W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | None | None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 11/29
| Dimensions | 4051 x 75 ft (1235 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4147.00 ft | 4122.00 ft |
| Coordinates | 40.379792N / 120.577485W | 40.372799N / 120.566184W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-box on left | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 120 x 120 ft (37 x 37 m) |
| Surface | ASPH-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H2
| Dimensions | 65 x 65 ft (20 x 20 m) |
| Surface | ASPH-G |
| H2 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |