Statesville Regional Airport (SVH)
Statesville Regional Airport (SVH)
SVH
Statesville Regional Airport (SVH)
Statesville, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SVH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-57-14.0000W/35-45-54.0000N -80.953889/35.765000 (Estimated) |
| Elevation | 967 ft / 294.74 m (Surveyed) |
| Land | 382 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Statesville, NC |
| Location | Iredell County, NC |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SVH (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 7005 x 100 ft (2135 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 97° | 127° |
| Physical elevation | 959.00 ft | 957.00 ft |
| Coordinates | 35.766140N / 80.965618W | 35.763850N / 80.942175W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | ILS/DME |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |