Seward Airport (SWD)
Seward Airport (SWD)
SWD
Seward Airport (SWD)
Seward, AK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SWD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
149-25-00.6400W/60-07-48.2900N -149.416844/60.130081 (Estimated) |
| Elevation | 22 ft / 6.71 m (Estimated) |
| Land | 302 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Seward, AK |
| Location | Seward County, AK |
| Magnetic Variation | 19E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Seward |
| Region | AAL - Alaska |
| Boundary ARTCC | ZAN - Anchorage |
| Tie-in FSS | ENA - Kenai |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 800-478-3576 |
| FSS Toll Free | 1-866-864-1737 |
| NOTAMs Facility | SWD (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGSY |
Runway 13/31
| Dimensions | 4533 x 100 ft (1382 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 22.00 ft | 12.00 ft |
| Coordinates | 60.135017N / 149.421861W | 60.124689N / 149.408097W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left |
Runway 16/34
| Dimensions | 2289 x 75 ft (698 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Coordinates | 60.133667N / 149.420853W | 60.127414N / 149.420106W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |