Seward Municipal Airport (SWT)
Seward Municipal Airport (SWT)
SWT
Seward Municipal Airport (SWT)
Seward, NE
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SWT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-06-33.2000W/40-51-53.0000N -97.109222/40.864722 (Estimated) |
| Elevation | 1506 ft / 459.03 m (Surveyed) |
| Land | 336 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Seward, NE |
| Location | Seward County, NE |
| Magnetic Variation | 06E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | OLU - Columbus |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OLU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 3400 x 150 ft (1036 x 46 m) |
| Surface | TURF-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 47° | 127° |
| Coordinates | 40.863028N / 97.114239W | 40.869388N / 97.105243W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 16/34
| Dimensions | 4200 x 75 ft (1280 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1494.00 ft | 1505.00 ft |
| Coordinates | 40.869271N / 97.109559W | 40.857799N / 97.108087W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |