Avenger Field Airport (SWW)
Avenger Field Airport (SWW)
SWW
Avenger Field Airport (SWW)
Sweetwater, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SWW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
100-27-59.6000W/32-28-02.5000N -100.466556/32.467361 (Estimated) |
| Elevation | 2380 ft / 725.42 m (Surveyed) |
| Land | 896 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Sweetwater, TX |
| Location | Nolan County, TX |
| Magnetic Variation | 08E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SWW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 5658 x 75 ft (1725 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 43° | 127° |
| Physical elevation | 2380.00 ft | 2337.00 ft |
| Coordinates | 32.460984N / 100.470957W | 32.472277N / 100.458351W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 17/35
| Dimensions | 5840 x 100 ft (1780 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 2341.00 ft | 2369.00 ft |
| Coordinates | 32.476046N / 100.469464W | 32.460096N / 100.467370W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |