Soldotna Airport (SXQ)
Soldotna Airport (SXQ)
SXQ
Soldotna Airport (SXQ)
Soldotna, AK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SXQ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
151-02-17.6600W/60-28-29.8500N -151.038239/60.474958 (Estimated) |
| Elevation | 113 ft / 34.44 m (Estimated) |
| Land | 426 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Soldotna, AK |
| Location | Kenai-cook Inlet County, AK |
| Magnetic Variation | 19E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Anchorage |
| Region | AAL - Alaska |
| Traffic Pattern Alt | 793 ft |
| Boundary ARTCC | ZAN - Anchorage |
| Tie-in FSS | ENA - Kenai |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 800-478-3576 |
| FSS Toll Free | 1-866-864-1737 |
| NOTAMs Facility | SXQ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGSY |
Runway 07/25
| Dimensions | 5000 x 132 ft (1524 x 40 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 96.00 ft | 112.00 ft |
| Coordinates | 60.474961N / 151.052094W | 60.474956N / 151.024383W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
Runway NE/SW
| Dimensions | 2300 x 60 ft (701 x 18 m) |
| Surface | GRVL-F |
| NE | SW | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |