Bomar Field-shelbyville Municipal Airport (SYI)
Bomar Field-shelbyville Municipal Airport (SYI)
SYI
Bomar Field-shelbyville Municipal Airport (SYI)
Shelbyville, TN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SYI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-26-32.9000W/35-33-33.8000N -86.442472/35.559389 (Estimated) |
| Elevation | 801 ft / 244.14 m (Surveyed) |
| Land | 604 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles N of Shelbyville, TN |
| Location | Bedford County, TN |
| Magnetic Variation | 01W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | BNA - Nashville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BNA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 18/36
| Dimensions | 5503 x 100 ft (1677 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 799.00 ft | 793.00 ft |
| Coordinates | 35.566958N / 86.442579W | 35.551842N / 86.442371W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Good Condition
*RY 18 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Good Condition
*RY 36 MARKINGS FADED. |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |