Stanton Airfield Airport (SYN)
Stanton Airfield Airport (SYN)
SYN
Stanton Airfield Airport (SYN)
Stanton, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SYN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
093-00-58.7580W/44-28-31.8800N -93.016322/44.475522 (Estimated) |
| Elevation | 920 ft / 280.42 m (Estimated) |
| Land | 158 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Stanton, MN |
| Location | Goodhue County, MN |
| Magnetic Variation | 03E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SYN (NOTAM-d service available) |
Runway 09/27
| Dimensions | 1970 x 180 ft (600 x 55 m) |
| Surface | TURF-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 920.00 ft | 920.00 ft |
| Coordinates | 44.475519N / 93.020144W | 44.475522N / 93.012497W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RWY 9/27 MARKED WITH YELLOW CONES. |
Runway 18/36
| Dimensions | 2550 x 200 ft (777 x 61 m) |
| Surface | TURF-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 920.00 ft | 920.00 ft |
| Coordinates | 44.479064N / 93.016319W | 44.471981N / 93.016319W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RWY 18/36 & DSPLCD THLD RY 36 MARKED WITH YELLOW CONES |