Sylvester Airport (SYV)
Sylvester Airport (SYV)
SYV
Sylvester Airport (SYV)
Sylvester, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SYV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-53-39.0000W/31-33-23.0000N -83.894167/31.556389 (Estimated) |
| Elevation | 403 ft / 122.83 m (Surveyed) |
| Land | 70 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Sylvester, GA |
| Location | Worth County, GA |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 01/19
| Dimensions | 3293 x 75 ft (1004 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 393.00 ft | 393.00 ft |
| Coordinates | 31.551931N / 83.895019W | 31.560864N / 83.893294W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*RY 01/19 MARKINGS BADLY FADED. |
Basic , Poor Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |