La Porte Municipal Airport (T41)
La Porte Municipal Airport (T41)
T41
La Porte Municipal Airport (T41)
La Porte, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | T41 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-03-51.1000W/29-40-09.3000N -95.064194/29.669250 (Estimated) |
| Elevation | 25 ft / 7.62 m (Surveyed) |
| Land | 300 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of La Porte, TX |
| Location | Harris County, TX |
| Magnetic Variation | 05E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Houston |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | CXO - Montgomery County |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CXO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 05/23
| Dimensions | 2998 x 75 ft (914 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 51° | 127° |
| Physical elevation | 23.00 ft | 24.00 ft |
| Coordinates | 29.666767N / 95.067750W | 29.671917N / 95.060379W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 12/30
| Dimensions | 4165 x 75 ft (1269 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 126° | 127° |
| Physical elevation | 24.00 ft | 24.00 ft |
| Coordinates | 29.672549N / 95.069598W | 29.665790N / 95.059013W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes |