Perry Stokes Airport (TAD)
Perry Stokes Airport (TAD)
TAD
Perry Stokes Airport (TAD)
Trinidad, CO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TAD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
104-20-27.1015W/37-15-33.2030N -104.340862/37.259223 (Estimated) |
| Elevation | 5762 ft / 1756.26 m (Estimated) |
| Land | 650 acres |
| From nearest city | 10 nautical miles NE of Trinidad, CO |
| Location | Las Animas County, CO |
| Magnetic Variation | 10E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Denver |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | DEN - Denver |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TAD (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 5756.00 ft | 5738.00 ft |
| Coordinates | 37.254333N / 104.344233W | 37.265028N / 104.330897W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 09/27
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | TURF-GRVL-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 106° | 127° |
| Physical elevation | 5759.00 ft | 5748.00 ft |
| Coordinates | 37.260861N / 104.353233W | 37.256669N / 104.335081W |
| Traffic pattern | Left | Left |