Taunton Municipal - King Field Airport (TAN)
Taunton Municipal - King Field Airport (TAN)
TAN
Taunton Municipal - King Field Airport (TAN)
Taunton, MA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TAN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
071-00-58.7394W/41-52-28.0826N -71.016317/41.874467 (Estimated) |
| Elevation | 41 ft / 12.50 m (Surveyed) |
| Land | 256 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Taunton, MA |
| Location | Bristol County, MA |
| Magnetic Variation | 16W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TAN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 1900 x 60 ft (579 x 18 m) |
| Surface | TURF-GRVL-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 27° | 127° |
| Physical elevation | 27.00 ft | 27.00 ft |
| Coordinates | 41.875433N / 71.022701W | 41.880096N / 71.019584W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 12/30
| Dimensions | 3500 x 75 ft (1067 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 108° | 127° |
| Physical elevation | 35.00 ft | 41.00 ft |
| Coordinates | 41.874136N / 71.019817W | 41.871220N / 71.007576W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | Yes |