Taylorville Municipal Airport (TAZ)
Taylorville Municipal Airport (TAZ)
TAZ
Taylorville Municipal Airport (TAZ)
Taylorville, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TAZ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-19-50.5449W/39-31-57.3078N -89.330707/39.532586 (Estimated) |
| Elevation | 622 ft / 189.59 m (Surveyed) |
| Land | 101 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Taylorville, IL |
| Location | Christian County, IL |
| Magnetic Variation | 00E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TAZ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09L/27R
| Dimensions | 1933 x 165 ft (589 x 50 m) |
| Surface | TURF-G |
| 09L | 27R | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 617.00 ft | 613.00 ft |
| Coordinates | 39.538158N / 89.332246W | 39.538117N / 89.325392W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking |
None
*RY END MKD WITH WHITE ROCKS. RY 27R ENDS NOT MKD. |
None
*THLDS MARKED WITH L-SHAPED WHITE ROCK. |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 09R/27L
| Dimensions | 3501 x 60 ft (1067 x 18 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 09R | 27L | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 616.00 ft | 616.00 ft |
| Coordinates | 39.529739N / 89.341703W | 39.529853N / 89.329293W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic | Basic |
| VGSI | pulsating/steady burning on left | pulsating/steady burning on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 4001 x 75 ft (1220 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 616.00 ft | 620.00 ft |
| Coordinates | 39.537835N / 89.327511W | 39.526853N / 89.327343W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | pulsating/steady burning on left | pulsating/steady burning on left |
| REIL | Yes |