Tucumcari Municipal Airport (TCC)
Tucumcari Municipal Airport (TCC)
TCC
Tucumcari Municipal Airport (TCC)
Tucumcari, NM
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TCC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
103-36-11.5000W/35-10-58.0010N -103.603194/35.182778 (Estimated) |
| Elevation | 4064 ft / 1238.71 m (Surveyed) |
| Land | 1160 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles E of Tucumcari, NM |
| Location | Quay County, NM |
| Magnetic Variation | 12E (1965) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Albuquerque |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | ABQ - Albuquerque |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TCC (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 03/21
| Dimensions | 7104 x 100 ft (2165 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 4040.00 ft | 4047.00 ft |
| Coordinates | 35.174877N / 103.611155W | 35.188665N / 103.594337W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left |
Runway 08/26
| Dimensions | 4600 x 60 ft (1402 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 4065.00 ft | 4036.00 ft |
| Coordinates | 35.184322N / 103.611597W | 35.184313N / 103.596206W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*NUMBERS & CENTERLINE FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition
*NUMBERS & CENTERLINE FADED. |