Tuscaloosa Regional Airport (TCL)
Tuscaloosa Regional Airport (TCL)
TCL
Tuscaloosa Regional Airport (TCL)
Tuscaloosa, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TCL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-36-41.0454W/33-13-14.2591N -87.611401/33.220628 (Estimated) |
| Elevation | 170 ft / 51.82 m (Surveyed) |
| Land | 724 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Tuscaloosa, AL |
| Location | Tuscaloosa County, AL |
| Magnetic Variation | 00E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TCL (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 6499 x 150 ft (1981 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 41° | 127° |
| Physical elevation | 153.00 ft | 164.00 ft |
| Coordinates | 33.210149N / 87.619177W | 33.223624N / 87.605230W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| Approach light | MALSR |
Runway 11/29
| Dimensions | 4001 x 100 ft (1220 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 117° | 127° |
| Physical elevation | 167.00 ft | 165.00 ft |
| Coordinates | 33.229159N / 87.615950W | 33.224251N / 87.604242W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right |