Truth Or Consequences Municipal Airport (TCS)
Truth Or Consequences Municipal Airport (TCS)
TCS
Truth Or Consequences Municipal Airport (TCS)
Truth Or Consequences, NM
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TCS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
107-16-11.6000W/33-14-07.3000N -107.269889/33.235361 (Estimated) |
| Elevation | 4861 ft / 1481.63 m (Surveyed) |
| Land | 950 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles N of Truth Or Consequences, NM |
| Location | Sierra County, NM |
| Magnetic Variation | 13E (1965) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Albuquerque |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | ABQ - Albuquerque |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TCS (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGSY |
Runway 01/19
| Dimensions | 3302 x 130 ft (1006 x 40 m) |
| Surface | GRVL-F |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 21° | 127° |
| Physical elevation | 4812.00 ft | 4818.00 ft |
| Coordinates | 33.229819N / 107.270481W | 33.238278N / 107.266578W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 07/25
| Dimensions | 2933 x 130 ft (894 x 40 m) |
| Surface | GRVL-F |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 79° | 127° |
| Physical elevation | 4828.00 ft | 4809.00 ft |
| Coordinates | 33.233693N / 107.273988W | 33.235270N / 107.264584W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 11/29
| Dimensions | 6981 x 190 ft (2128 x 58 m) |
| Surface | GRVL-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 125° | 127° |
| Physical elevation | 4862.00 ft | 4799.00 ft |
| Coordinates | 33.242489N / 107.281272W | 33.231383N / 107.262663W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 13/31
| Dimensions | 7202 x 75 ft (2195 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4853.00 ft | 4794.00 ft |
| Coordinates | 33.243217N / 107.277056W | 33.227098N / 107.263399W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 15/33
| Dimensions | 3001 x 140 ft (915 x 43 m) |
| Surface | GRVL-F |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4821.00 ft | 4803.00 ft |
| Coordinates | 33.238406N / 107.267546W | 33.230378N / 107.265310W |
| Traffic pattern | Left | Left |