Tracy Municipal Airport (TCY)
Tracy Municipal Airport (TCY)
TCY
Tracy Municipal Airport (TCY)
Tracy, CA
Latest photos of Tracy Municipal Airport (TCY)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TCY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
121-26-29.8000W/37-41-20.4000N -121.441611/37.689000 (Estimated) |
| Elevation | 193 ft / 58.83 m (Surveyed) |
| Land | 310 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Tracy, CA |
| Location | San Joaquin County, CA |
| Magnetic Variation | 15E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | RIU - Rancho Murieta |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TCY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY |
Runway 08/26
| Dimensions | 4005 x 100 ft (1221 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 193.00 ft | 171.00 ft |
| Coordinates | 37.690478N / 121.449217W | 37.690559N / 121.435378W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 12/30
| Dimensions | 4001 x 100 ft (1220 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 180.00 ft | 193.00 ft |
| Coordinates | 37.691144N / 121.446092W | 37.683859N / 121.435742W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |