Person County Airport (TDF)
Person County Airport (TDF)
TDF
Person County Airport (TDF)
Roxboro, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TDF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-59-04.6541W/36-17-04.5694N -78.984626/36.284603 (Estimated) |
| Elevation | 609 ft / 185.62 m (Surveyed) |
| Land | 218 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles S of Roxboro, NC |
| Location | Person County, NC |
| Magnetic Variation | 08W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Washington |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TDF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 6005 x 100 ft (1830 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 52° | 127° |
| Physical elevation | 590.00 ft | 604.00 ft |
| Coordinates | 36.279537N / 78.992666W | 36.289668N / 78.976586W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSF | |
| REIL | No | Yes |