Tradewind Airport (TDW)
Tradewind Airport (TDW)
TDW
Tradewind Airport (TDW)
Amarillo, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TDW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
101-49-33.1000W/35-10-11.6000N -101.825861/35.169889 (Estimated) |
| Elevation | 3649 ft / 1112.22 m (Surveyed) |
| Land | 595 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Amarillo, TX |
| Location | Randall County, TX |
| Magnetic Variation | 08E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FTW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | 1MY |
Runway 05/23
| Dimensions | 3000 x 60 ft (914 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 56° | 127° |
| Physical elevation | 3643.00 ft | 3627.00 ft |
| Coordinates | 35.165506N / 101.829051W | 35.170128N / 101.820744W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*RY MARKINGS FADED. |
Basic , Good Condition |
Runway 17/35
| Dimensions | 5098 x 60 ft (1554 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3648.00 ft | 3639.00 ft |
| Coordinates | 35.178095N / 101.826442W | 35.164091N / 101.826405W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
Basic , Fair Condition
*NO CNTRLN STRIPE. |
Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | pulsating/steady burning on left | |
| REIL | Yes | Yes |
Runway H1
| Dimensions | 50 x 50 ft (15 x 15 m) |
| Surface | ASPH-F |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |