Toledo Executive Airport (TDZ)
Toledo Executive Airport (TDZ)
TDZ
Toledo Executive Airport (TDZ)
Toledo, OH
Latest photos of Toledo Executive Airport (TDZ)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TDZ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-28-56.0000W/41-33-53.8000N -83.482222/41.564944 (Estimated) |
| Elevation | 623 ft / 189.89 m (Surveyed) |
| Land | 450 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles SE of Toledo, OH |
| Location | Wood County, OH |
| Magnetic Variation | 07W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TDZ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 3799 x 75 ft (1158 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 39° | 127° |
| Physical elevation | 623.00 ft | 620.00 ft |
| Coordinates | 41.560027N / 83.486253W | 41.568154N / 83.477556W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 5829 x 100 ft (1777 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 622.00 ft | 621.00 ft |
| Coordinates | 41.571062N / 83.490104W | 41.559939N / 83.474795W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |