Mason Jewett Field Airport (TEW)
Mason Jewett Field Airport (TEW)
TEW
Mason Jewett Field Airport (TEW)
Mason, MI
Latest photos of Mason Jewett Field Airport (TEW)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TEW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-25-23.5000W/42-33-56.8000N -84.423194/42.565778 (Estimated) |
| Elevation | 920 ft / 280.42 m (Surveyed) |
| Land | 275 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Mason, MI |
| Location | Ingham County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TEW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 10/28
| Dimensions | 4004 x 75 ft (1220 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 920.00 ft | 915.00 ft |
| Coordinates | 42.565780N / 84.430636W | 42.565755N / 84.415776W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |