Tangier Island Airport (TGI)
Tangier Island Airport (TGI)
TGI
Tangier Island Airport (TGI)
Tangier, VA
Latest photos of Tangier Island Airport (TGI)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TGI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-59-51.5850W/37-49-33.1150N -75.997663/37.825865 (Estimated) |
| Elevation | 5 ft / 1.52 m (Surveyed) |
| Land | 121 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles W of Tangier, VA |
| Location | Accomack County, VA |
| Magnetic Variation | 11W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGVY |
Runway 02/20
| Dimensions | 2426 x 75 ft (739 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 7° | 127° |
| Physical elevation | 5.00 ft | 5.00 ft |
| Coordinates | 37.822558N / 75.998181W | 37.829172N / 75.997144W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
Basic , Good Condition
*MARKINGS VARY GOOD - FAIR |
Basic , Good Condition
*MARKINGS VARY GOOD - FAIR |