Tullahoma Regional Arpt/wm Northern Field Airport (THA)
Tullahoma Regional Arpt/wm Northern Field Airport (THA)
THA
Tullahoma Regional Arpt/wm Northern Field Airport (THA)
Tullahoma, TN
Latest photos of Tullahoma Regional Arpt/wm Northern Field Airport (THA)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | THA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-14-46.8730W/35-22-48.1062N -86.246354/35.380029 (Estimated) |
| Elevation | 1084 ft / 330.40 m (Surveyed) |
| Land | 594 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Tullahoma, TN |
| Location | Coffee County, TN |
| Magnetic Variation | 03W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | BNA - Nashville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BNA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 06/24
| Dimensions | 5501 x 150 ft (1677 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-E |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 58° | 127° |
| Physical elevation | 1084.00 ft | 1078.00 ft |
| Coordinates | 35.377732N / 86.255741W | 35.385787N / 86.240127W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 09/27
| Dimensions | 2693 x 100 ft (821 x 30 m) |
| Surface | TURF-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 1078.00 ft | 1075.00 ft |
| Coordinates | 35.374178N / 86.254503W | 35.374275N / 86.245469W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 18/36
| Dimensions | 5002 x 100 ft (1525 x 30 m) |
| Surface | ASPH-CONC-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 1079.00 ft | 1082.00 ft |
| Coordinates | 35.388090N / 86.243568W | 35.374347N / 86.243519W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 18 MARKINGS FADED AND PEELING. |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 36 MARKINGS FADED AND PEELING. |
| ILS type | SDF | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway N/S
| Dimensions | 2100 x 100 ft (640 x 30 m) |
| Surface | TURF |
| N | S | |
|---|---|---|
| Alignment | 0° | 127° |
| Physical elevation | 1084.00 ft | 1086.00 ft |
| Coordinates | 35.377222N / 86.244250W | 35.382992N / 86.244250W |
| Traffic pattern | Left | Left |