York Airport (THV)
York Airport (THV)
THV
York Airport (THV)
York, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | THV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-52-22.9000W/39-55-01.2000N -76.873028/39.917000 (Estimated) |
| Elevation | 495 ft / 150.88 m (Surveyed) |
| Land | 66 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles SW of York, PA |
| Location | York County, PA |
| Magnetic Variation | 11W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | IPT - Williamsport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | THV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 17/35
| Dimensions | 5188 x 100 ft (1581 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 476.00 ft | 495.00 ft |
| Coordinates | 39.923468N / 76.876883W | 39.910525N / 76.869167W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Good Condition
*RY 17 MKGS FADED MAY NOT BE RETROFLECTIVE AT NIGHT. |
Non-precision instrument , Good Condition
*RY 35 MKGS FADED MAY NOT BE RETROFLECTIVE AT NIGHT. |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |