Tinker Afb Airport (TIK)
Tinker Afb Airport (TIK)
TIK
Tinker Afb Airport (TIK)
Oklahoma City, OK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TIK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-23-11.9000W/35-24-53.1000N -97.386639/35.414750 (Estimated) |
| Elevation | 1290 ft / 393.19 m (Surveyed) |
| From nearest city | 8 nautical miles SE of Oklahoma City, OK |
| Location | Oklahoma County, OK |
| Magnetic Variation | 07E (1985) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | MLC - Mc Alester |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MLC (NOTAM-d service available) |
Runway 13/31
| Dimensions | 10000 x 200 ft (3048 x 61 m) |
| Surface | PEM |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1227.00 ft | 1276.00 ft |
| Coordinates | 35.424853N / 97.404308W | 35.406813N / 97.378995W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Nonstandard , Good Condition | Nonstandard , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | SALS | SALS |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 11101 x 200 ft (3384 x 61 m) |
| Surface | PEM |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1260.00 ft | 1291.00 ft |
| Coordinates | 35.429002N / 97.382100W | 35.398506N / 97.382132W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| Approach light | SALSF | ALSF1 |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |