Rantoul Natl Avn Cntr-frank Elliott Fld Airport (TIP)
Rantoul Natl Avn Cntr-frank Elliott Fld Airport (TIP)
TIP
Rantoul Natl Avn Cntr-frank Elliott Fld Airport (TIP)
Rantoul, IL
Latest photos of Rantoul Natl Avn Cntr-frank Elliott Fld Airport (TIP)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TIP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-08-32.6000W/40-17-36.8000N -88.142389/40.293556 (Estimated) |
| Elevation | 737 ft / 224.64 m (Surveyed) |
| Land | 1192 acres |
| Location | Champaign County, IL |
| Magnetic Variation | 01W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TIP (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 5001 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 735.00 ft | 729.00 ft |
| Coordinates | 40.291976N / 88.149895W | 40.292073N / 88.131969W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 4894 x 75 ft (1492 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 737.00 ft | 733.00 ft |
| Coordinates | 40.301835N / 88.143861W | 40.288401N / 88.143853W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Numbers only , Good Condition | Numbers only , Good Condition |