Talkeetna Airport (TKA)
Talkeetna Airport (TKA)
TKA
Talkeetna Airport (TKA)
Talkeetna, AK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TKA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
150-05-37.3000W/62-19-13.8000N -150.093694/62.320500 (Estimated) |
| Elevation | 358 ft / 109.12 m (Surveyed) |
| Land | 624 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Talkeetna, AK |
| Location | Matanuska-susitna County, AK |
| Magnetic Variation | 19E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Anchorage |
| Region | AAL - Alaska |
| Boundary ARTCC | ZAN - Anchorage |
| Tie-in FSS | TKA - Talkeetna |
| FSS on Airport | Yes |
| FSS Phone | 907-733-2277 |
| FSS Toll Free | 1-800-478-7150 |
| Alternate FSS | ENA - Kenai |
| Alt. FSS Toll Free | 1-866-864-1737 |
| NOTAMs Facility | TKA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 18/36
| Dimensions | 3500 x 75 ft (1067 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 27° |
| Physical elevation | 355.00 ft | 346.00 ft |
| Coordinates | 62.324775N / 150.089008W | 62.316250N / 150.098364W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on right |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 480 x 85 ft (146 x 26 m) |
| Surface | GRAVEL-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |