Tallahassee Regional Airport (TLH)
Tallahassee Regional Airport (TLH)
TLH
Tallahassee Regional Airport (TLH)
Tallahassee, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TLH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-21-03.1000W/30-23-48.3000N -84.350861/30.396750 (Estimated) |
| Elevation | 83 ft / 25.30 m (Surveyed) |
| Land | 2490 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SW of Tallahassee, FL |
| Location | Leon County, FL |
| Magnetic Variation | 03W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | GNV - Gainesville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TLH (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGSY |
Runway 09/27
| Dimensions | 8003 x 150 ft (2439 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 61.00 ft | 49.00 ft |
| Coordinates | 30.391310N / 84.356548W | 30.391511N / 84.331168W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| Approach light | ALSF2 | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 7000 x 150 ft (2134 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 83.00 ft | 56.00 ft |
| Coordinates | 30.412483N / 84.358983W | 30.393237N / 84.358784W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |