Henry Tift Myers Airport (TMA)
Henry Tift Myers Airport (TMA)
TMA
Henry Tift Myers Airport (TMA)
Tifton, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TMA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-29-18.7000W/31-25-44.3000N -83.488528/31.428972 (Estimated) |
| Elevation | 354 ft / 107.90 m (Surveyed) |
| Land | 826 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Tifton, GA |
| Location | Tift County, GA |
| Magnetic Variation | 03W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 10/28
| Dimensions | 3807 x 75 ft (1160 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 94° | 127° |
| Physical elevation | 351.00 ft | 339.00 ft |
| Coordinates | 31.431983N / 83.492208W | 31.431175N / 83.480040W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 15/33
| Dimensions | 5506 x 100 ft (1678 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 352.00 ft | 339.00 ft |
| Coordinates | 31.433693N / 83.494717W | 31.420673N / 83.485716W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |