Dade-collier Training And Transition Airport (TNT)
Dade-collier Training And Transition Airport (TNT)
TNT
Dade-collier Training And Transition Airport (TNT)
Miami, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TNT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-53-49.2000W/25-51-42.5000N -80.897000/25.861806 (Estimated) |
| Elevation | 13 ft / 3.96 m (Surveyed) |
| Land | 24960 acres |
| From nearest city | 36 nautical miles W of Miami, FL |
| Location | Dade County, FL |
| Magnetic Variation | 05W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Miami |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZMA - Miami |
| Tie-in FSS | MIA - Miami |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 10499 x 150 ft (3200 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 13.00 ft | 12.00 ft |
| Coordinates | 25.861804N / 80.912954W | 25.861784N / 80.881029W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| Approach light | MALSR |