Dodge Center Airport (TOB)
Dodge Center Airport (TOB)
TOB
Dodge Center Airport (TOB)
Dodge Center, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TOB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
092-49-53.8322W/44-01-04.7843N -92.831620/44.017996 (Estimated) |
| Elevation | 1304 ft / 397.46 m (Surveyed) |
| Land | 165 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Dodge Center, MN |
| Location | Dodge County, MN |
| Magnetic Variation | 02E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TOB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 04/22
| Dimensions | 2383 x 200 ft (726 x 61 m) |
| Surface | TURF-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 44° | 127° |
| Physical elevation | 1290.00 ft | 1295.00 ft |
| Coordinates | 44.017152N / 92.836875W | 44.021846N / 92.830573W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
None
*RY 04/22 MARKED WITH YELLOW CONES. |
None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 16/34
| Dimensions | 4500 x 75 ft (1372 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1299.00 ft | 1304.00 ft |
| Coordinates | 44.023178N / 92.832629W | 44.011221N / 92.828383W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |