Toccoa Rg Letourneau Field Airport (TOC)
Toccoa Rg Letourneau Field Airport (TOC)
TOC
Toccoa Rg Letourneau Field Airport (TOC)
Toccoa, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TOC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-17-46.9380W/34-35-34.1220N -83.296372/34.592812 (Estimated) |
| Elevation | 996 ft / 303.58 m (Surveyed) |
| Land | 285 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Toccoa, GA |
| Location | Stephens County, GA |
| Magnetic Variation | 05W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 5008 x 100 ft (1526 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 21° | 127° |
| Physical elevation | 996.00 ft | 968.00 ft |
| Coordinates | 34.584870N / 83.300986W | 34.597728N / 83.295063W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 09/27
| Dimensions | 2951 x 50 ft (899 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 88° | 127° |
| Physical elevation | 972.00 ft | 948.00 ft |
| Coordinates | 34.595240N / 83.298482W | 34.595477N / 83.288679W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*RY 9/27 MARKINGS BADLY FADED |
Basic , Poor Condition |