Troy Municipal Airport (TOI)
Troy Municipal Airport (TOI)
TOI
Troy Municipal Airport (TOI)
Troy, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TOI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-00-44.3176W/31-51-37.1410N -86.012310/31.860317 (Estimated) |
| Elevation | 398 ft / 121.31 m (Surveyed) |
| Land | 501 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NW of Troy, AL |
| Location | Pike County, AL |
| Magnetic Variation | 01W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Responsible ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TOI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 07/25
| Dimensions | 4693 x 100 ft (1430 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 69° | 127° |
| Physical elevation | 380.00 ft | 395.00 ft |
| Coordinates | 31.858747N / 86.021889W | 31.863269N / 86.007733W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left |
Runway 14/32
| Dimensions | 5022 x 100 ft (1531 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 398.00 ft | 366.00 ft |
| Coordinates | 31.865175N / 86.014853W | 31.854167N / 86.005094W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |