Toledo Express Airport (TOL)
Toledo Express Airport (TOL)
TOL
Toledo Express Airport (TOL)
Toledo, OH
Latest photos of Toledo Express Airport (TOL)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TOL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-48-28.2000W/41-35-12.5000N -83.807833/41.586806 (Estimated) |
| Elevation | 683 ft / 208.18 m (Surveyed) |
| Land | 2345 acres |
| From nearest city | 10 nautical miles W of Toledo, OH |
| Location | Lucas County, OH |
| Magnetic Variation | 05W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TOL (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGXY |
Runway 07/25
| Dimensions | 10599 x 150 ft (3231 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 67° | 127° |
| Physical elevation | 682.00 ft | 665.00 ft |
| Coordinates | 41.581387N / 83.830701W | 41.592672N / 83.794991W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 2-box on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | ALSF2 | MALSR |
| REIL | No | No |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | No |
Runway 16/34
| Dimensions | 5599 x 150 ft (1707 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 674.00 ft | 664.00 ft |
| Coordinates | 41.593491N / 83.802290W | 41.579329N / 83.794354W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |