Philip Billard Municipal Airport (TOP)
Philip Billard Municipal Airport (TOP)
TOP
Philip Billard Municipal Airport (TOP)
Topeka, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TOP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-37-21.0000W/39-04-07.2000N -95.622500/39.068667 (Estimated) |
| Elevation | 881 ft / 268.53 m (Surveyed) |
| Land | 920 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Topeka, KS |
| Location | Shawnee County, KS |
| Magnetic Variation | 05E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ACE - Central |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TOP (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGVY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 3001 x 100 ft (915 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 49° | 127° |
| Physical elevation | 878.00 ft | 879.00 ft |
| Coordinates | 39.065432N / 95.626838W | 39.070826N / 95.618847W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
Runway 13/31
| Dimensions | 5099 x 100 ft (1554 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 880.00 ft | 876.00 ft |
| Coordinates | 39.074787N / 95.627046W | 39.065004N / 95.614201W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 4331 x 75 ft (1320 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 2° |
| Physical elevation | 880.00 ft | 881.00 ft |
| Coordinates | 39.073503N / 95.624216W | 39.061617N / 95.624662W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on right |
| REIL | Yes |