Peter O Knight Airport (TPF)
Peter O Knight Airport (TPF)
TPF
Peter O Knight Airport (TPF)
Tampa, FL
Latest photos of Peter O Knight Airport (TPF)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TPF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-26-57.8000W/27-54-55.6000N -82.449389/27.915444 (Estimated) |
| Elevation | 7 ft / 2.13 m (Surveyed) |
| Land | 107 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Tampa, FL |
| Location | Hillsborough County, FL |
| Magnetic Variation | 05W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Miami |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 900 ft |
| Boundary ARTCC | ZMA - Miami |
| Tie-in FSS | PIE - Saint Petersburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TPF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 3580 x 100 ft (1091 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 37° | 127° |
| Physical elevation | 6.00 ft | 7.00 ft |
| Coordinates | 27.910892N / 82.454065W | 27.918760N / 82.447402W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 2687 x 75 ft (819 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 6.00 ft | 6.00 ft |
| Coordinates | 27.919960N / 82.448119W | 27.912625N / 82.447102W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on right | |
| TDZ lights | Yes |